Airsoft Presov

Čo je AirSoft ?

Airsoft info

Airsoft (ojedinele softair) je hra v teréne, ktorá sa hrá so špeciálnymi airsoftovými zbraňami (ASG, airsoft[gun], airsoftka), čo sú nie-smrteľné zbrane strieľajúce plastové guličky, pričom sa používajú rôzne hracie mechanizmy (napr. capture-the-flag), ktoré môžu zahŕňať aj hru v budovách (CQB, Close Quarter Battle). Airsoft je aj skrátený názov pre airsoftku.

Rozdiel oproti paintballu je v tom, že sa nestrieľa farebnou muníciou, ale plastovými guličkami kalibru 6 – 8 mm, o hmotnosti najačastejšie 0,2g a 0,25g (vo veľmi presných odstreľovačských zbraniach – sniperkách sa používa aj strelivo o hmotnosti 0,3g a 0,43g) pričom úsťová rýchlosť airsoftových zbraní sa pohybuje v rozmedzí od 60 do 150 m/s. Na rozdiel od paintballu, airsoft sa hrá s presnými replikami skutočných zbraní, ktoré sa na originál podobajú nie len vzhľadom, ale aj hmotnosťou.

Airsoftové zbrane

Airsoftové zbrane sa rozlišujú na tri základné skupiny:

1. Manuálne:
Manuálne zbrane (manuálky, naťahovačky) sú zrejme najlacnejšie zo všetkých airsoftiek. Pred každým vystrelením je treba zbraň natiahnuť. Tieto zbrane strieľajú do vzdialenosti 50 metrov. Manuálky sú vhodné pre začiatočníkov, no nájdu sa aj dlhoroční zástancovia manuálov.

2. Plynové:
Plynovky sú stredne drahé. Ku každej zbrani treba plynovú nádržku (niekedy je v zbrani), kde je nejaký plyn. Po jeho uvolnení zbraň vystrelí. Plynovky môžu strieľat jednotlivé rany, ale aj dávky. Tieto zbrane striaľajú do 30-50 metrov.

3. Elektrické:
Elektriky sú najdrahšie z airsoftiek. Majú v sebe malý akumulátor, ktorý poháňa motorček. Aj elektriky môžu strieľať buď jednotlivé rany alebo dávky. Najväčší sortiment je z elektrík. Tieto zbrane strieľajú až do vzdialeností cca 75 metrov, sniperské pušky aj viac. Elektriky sú vhodné pre pokročilých a profesionálov.

+ asi najznamejsim a najkvalitnejsim vyrobcom je TM(Tokyo Marui)

Výstroj

Ochrana

Každý hráč musí mať špeciálne krytie očí. Či už okuliarami alebo maskou, ktorá kryje celú tvár. Pri okuliaroch je extrémne dôležité aby sa nerosili. Tu sa dokonale osvečili tuhé plexisklové pracovné okuliare, ktoré nechajú vzduch zvislo prúdiť ale oči sú perfektne chránené. Stoja okolo 200 korún a sú lepšie ako drahá paintbolová maska za 3000 korún.

Výzbroj

Dajme tomu, že sme si vybrali LOS ANGELES-skú policajnú jednotku S.W.A.T: Také zbrane, aké vybraná jednotka požíva: M4A1, MP5-A3 alebo G36. Nezaškodia aj granáty, samozrejme airsoftové, nie ozajstné.

Najlepšie je keď sa dá dokopy viac ľudí a povedia si, že založia airsoftový tím. Môžu napodobňovať určitú jednotku (Seal Team, S.W.A.T., SAS, GIGN, Specnaz) alebo určité obdobie (2. Svetová vojna, Vietnamská vojna, Konflikt Púštna Búrka).Ale možu hrat tzv freesoft – mať tím hrat ale nenapodobnovat nejakú arádu.

Veľmi dôležité sú vysielačky. Sú rovnako dôležité ako zbrane, lebo jednotky bez vysielačiek nemajú napr. v budove alebo v lese proti vysielačkovým takmer nijakú šancu, kedze s pomocou vysielaciek sa da aj na vacsiu vzdialenost ticho dohodnut taktika

Šaty

Vhodné sú maskáče pokial sa nehrá CQB alebo nočná hra . Kvalitné nohavice , vesta a na docielenie podobnosti chrániče a prilba. Na rozdiel od paintballu by nemali byť príliš hrubé a to preto aby človek cítil zásah.

Pravidlá

Pravidlá sú jednoduché:

* Zasiahnutý hráč opustí bojisko s pištolovou rukou pritlačenou na hlave
* každý zásah okrem do zbrane je smrtelný
* Pri zásahu do zbrane sa zbraň odloží a nemá sa používať
* Ak sa vás nepriateľ dotkne rukou ste mŕtvy- tzv. staber

Airsoft sa hrá na česť – simuluje reálny boj a každý zásah aj ten ktorý strelec nevidel by mal trafený uznať a umrieť. Ak strelec videl zásah a trafený nie, tak strelec zahlási zásah a trafený “umrie”.

Taktika

Úvod

Taktika je podobná ako pri reálnom boji, prakticky simuluje realitu až na malý dostrel a absenciu ťažkých zbraní(tanky, lietadlá, delostrelectvo). Pri boji v budove a zastavaných plochách je ale reálnosť nad 90%.

V budove

Stavba na hranie airsoftu by mala byť opustená a bez zvedavcov, ktorí nemajú ochranné okuliare. V budovách a malých priestoroch sa najlepšie hrá s malými zbraňami, manuálne sa tu uplatnia lepšie ako napríklad v lese.

Granáty

V budove je užitočné používať granáty:

* Nevstúpiť do miestnosti najprv vhodiť aspoň dva granáty

Granáty sú ale drahé.

Kemper

V budove veľa hráčov uprednostňuje hru typu tzv. kemper (od anglického camping – kempovať) čiže sedieť a čakať kým niekto nepríde a toho potom zastreliť. Hra tohto typu môže byť niekedy veľmi zdĺhavá. Kempuje sa väčšinou na zle prístupných miestach s dobrým výhľadom. Je dôležité uvedomiť si rozdiel medzi kempovaním a obsadením strategickej pozície, nakoľko kemperi väčšinou kempuju samostatne a na ľubovoľnom “zákernom” mieste. Najúčinnejšia obrana prosti kemperom su granáty, alebo Rush-Attack (vtrhnutie viacerých útočníkov a vyčistenie priestoru, pričom straty su prípustné). Môže sa stať, že keď kempujú všetci, tak sa hra ocitne na mŕtvom bode.

Je dobrý na obranu. Ale keď obranca bráni veľkú a neprehľadnú budovu (pomerne častý prípad) nie je problém ani pre útočníka sa infiltrovať a robiť to isté.

Frontálny útok

Keď je dosť hráčov, tak sa volí frontálny útok. Ten sa ale musí skoordinovať vysielačkami lebo vtedy sa kamperi dajú napadnúť vždy z dvoch strán. Takto sa dajú nebezpeční kamperi vymazať, aj keď niekedy so stratami.

Boj za pohybu

Bez granátov je ale útočník v nevýhode. Ale predsa len malé pohyblivé skupinky útočníkov po dvoch, ktoré sa nikdy nezastavia na mieste dokážu narobiť škody.

Mimo budovu

Deriváty airsoftu

Existujú ešte deriváty airsoftu. Napríklad airosoft RC-modely, hlavne tankov (napr v mierke 1:16), ktoré strieľajú 6 mm guličky. Výrobcovia sú napr. firma Heng long alebo Torro.


Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted (tried to allocate 86 bytes) in /var/www/virtual/sakal.sk/airsoftforce/htdocs/wp-settings.php on line 307